Darbo sutartys. Kaip jas pasirašyti?

 Pirmajame mano straipsnyje apie darbo paieškas vasaros sezonui šiek tiek buvau užsiminusi apie darbo sutartis, bet ne per daug, nes nusprendžiau šiai temai skirti visą straipsnį. Kodėl? O gi todėl, jog darbo sutarties pasirašymas yra be galo svarbus dalykas, kad pasimestų tarp kitų patarimų.

 Iš patirties sakau, jog pirmiausia tu turėtum susižinoti savo atlyginimą. Čia jį patarčiau vertinti labai kritiškai, nes šiais laikais visi žinome, jog būna "fake" Fb profilių, kurie siūlo tau įvairias fotosesijas ar lengvus darbelius už dideles sumas per vieną dieną. Tikriausiai skamba neįtikėtinai, kai už kelis "pasifotkinimus" su pėdkelnėmis užsakovas tau siūlo duoti  net 250 eurų, kai už tokią pačią sumą kitos merginos visą mėnesį dirba gėlių skynimo įmonėje. Neapsigauk atlyginimu, nes jis gali būti pirmasis požymis, jog kažkas negerai.

Susiskambink su darbdaviu, nes tai kaip patikrinimas, jog darbas neišgalvotas. Turbūt dabar ir vėl nuskambėsiu kaip tavo močiutė atskaitanti tau moralus apie saugų elgesį, bet tikrai patariu pirmiausia pasiskambinti ir išgirsti žmogaus balsą. Nors ir nekalbate gyvai, bet bent jau dalį informacijos apie žmogų išduoda jo tonas bei balso tembras.

  Susitark su darbdaviu susitikti bent su vienu tave lydinčiu asmeniu, jog būtų: 
  1. Saugiau
  2. Liudininkas
  3. Patariantis asmuo

 Verta paminėti, jog teoriškai dirbti pradėti galima nuo keturiolikos metų, o iki šešiolikos tu turi gauti raštišką tėvų sutikimą, jog jie leidžia tau dirbti tokioje ir tokioje įmonėje ar bendrovėje. Jei tau jau šešiolika ar viršum, dėl šio punkto jaudintis neturėtum, nes nuo tokio amžiaus tėvų sutikimo nebereikia.

  Prieš pasirašant darbo sutartį nepatingėk perskaityti visų nurodytų punktų bei punktelių, nes vienas neperskaitytas kablelis gali iškreipti visą darbo sutartį, na ir pažiūrėk - neįvykdžiusi, tarkim, savaitinio plano, turėsi pakloti darbdaviui dvigubai didesnę sumelę, nei tau buvo žadėta. Tikrai perskaityk viską atidžiai, o jei kils klausimų, nepabijok klausti, jog neliktų neaiškumų.

 Taip pat siūlau prieš pasirašant sutartį aptarti atlyginimo klausimą, susiderinti tau tinkamiausią dirbti laiką, nes pasirašius sutartį tokie sprendimai gali sukelti šiokių tokių keblumų, na, o galiausiai liksi nukentėjusi tu, nes, dažniausiai, darbdavys nusako dabo laiką, o ne darbuotojas. Tad jei labiau norėtum dirbti vakarais, o gal rytais, siūlau pirmiausia aptarti tai su darbą siūlančiu asmeniu, o tik tada pasirašyti sutartį.0 Komentarai