Savanorystė - dovanok laiką

Kiek kartų per dieną tenka niršti ant savęs ir viso pasaulio, kodėl taip ilga tenka ieškoti vienos, ar kitos informacijos? Jei tu, po perkūnais, kaip ir aš pavargai slankioti iš vienos svetainės į kitą jau keletą dienų  - lik čia. Gal sutiksi, gal ir ne, bet viskas vienoje vietoje yra daug paprasčiau, nei padrikai išmėtyta po visą internetą. Trumpai (na, bent jau stengiausi) apie savanorystę. 

KODĖL VERTA?
Išskirti daugiau nei vieną priežastį, kodėl savanorystė, tikrąją to žodžio prasme, yra liuksiškas laiko praleidimo ir tobulėjimo būdas, nebūtų taip sunku, tačiau šansas, linksmintis ir valgyti už dyką, tikrai nebūtų pats pirmas. 

Jei nesi antropofobas ir nebijai naujų žmonių - savanoriauk! Nes juk tai yra puikus būdas susipažinti, komunikuoti, dalintis įspūdžiais ir atrasti panašia veikla besidominčių žmonių. Visi čia susirinkote dėl vienodų priežasčių: padėti organizacijai pasiekti norimą tikslą, kažko išmokti, išmėginti savo jėgas, pasisemti žinių apie tam tikrą profesiją. O juk su kiekvienu nauju žmogumi ateina ir nauja, gyvenimiška patirtis. 

Geresnės galimybės, užsigrūdinti ir išmokti dirbti komandoje, dar nebuvo. Savanoriaudamas lavini tokias asmenines savybes, kaip atsakingumą, komunikabilumą, kūrybiškumą, veiklumą, darbštumą, tolerantiškumą, mandagumą, pareigingumą, savarankiškumą, paslaugumą, sąžiningumą, lankstumą ir daugelį kitų. Savanoriškai užsiimdamas tam tikra veiklai stimuliuoji pasitikėjimą savimi, integruojiesi į bendruomenę ir tampi jos dalimi, motyvuotai ir iniciatyviai sieki bendro tikslo, įsitrauki į organizacijos kūrybines dirbtuves ir pats susipažįsti su darbo subtilybėmis, prapleti matymo horizontą, greičiau suvoki savo pajėgumą, stiprias savybes ir atsiskleidi domimoje srityje, keiti požiūrį apie tave supančią aplinką ir sieki gerovės visiems aplinkiniams. 

Ieškantiems materialios naudos ir siekiantiems piniginio atlygio, savanorystė nėra geriausias pasirinkimas. Čia visai žmonijai gal ir nepadėsi, tačiau skirtas laikas nenueis šuniui ant uodegos, o atsipirks visiškai kitokiu būdu. Žmonėms, kurie noriai padeda kitiems ir yra atviri naujiems iššūkiams, visada atsiras darbo savanorių gretose, o įneštas indėlis dėl visos visuomenės gerovės taps puikia patirtimi, kuri taip reikalinga ieškantis darbo, ar stojant į universitetą (studentams, savanoriavusiems daugiau, nei 3 mėn., pridedamas 0.25 balo).  Daugybė organizacijų, baigusių vieną, ar kitą veiklą, kiekvienam savanoriui įteikia sertifikatą, liudijantį apie įdėtas pastangas siekiant bendro tikslo. Savanoriavimas padeda iš arčiau pažvelgti į profesiją, apsispręsti kokiu keliu nori eiti ir ar tavęs ten nelūkuriuoja sėkmė.

Kaip bebūtų, daugybės išskirtinių priežasčių savanoriauti čia neprigalvosi, tačiau jeigu nori visapusiškai tobulėti ir išmokti daugiau, nei kalama mokyklos suoluose - savanoriauk!3 SVARBŪS KLAUSIMAI

Prieš pildant anketas ir prašymus, dėl vietos organizacijos gretose, pravartu pačiam sau atsakyti  į keletą nesunkių, tačiau svarbių klausimų. Juk neisi savanoriauti į gyvūnų prieglaudą, būdamas alergiškas katėms, ar bijodamas šunų?

1) Kokia veikla tave domina? Organizacijų, ieškančių atvirų, darbščių ir iššūkių nebijančių žmonių, yra daug, tačiau visos jos priklauso tam tikrai sričiai. Turi atsakingai permąstyti, kur krypsta tavo interesai ir kokį darbą atlikti tau būtų ne tik naudinga, bet ir įdomu. Jeigu esi kūrybiškos ir meniškos sielos žmogus - rinkis savanorio darbą kūrybos ir meno industrijoje: bibliotekose, kultūros centruose, teatruose, muzikos ir dailės draugijose, ar kitose kūrybinėse dirbtuvėse. Jei tave domina aplinkosauga, gyvūnų globa ir ekologija, nedvejodamas ieškok sau vietos gyvūnų prieglaudose, žaliuosiuose taškuose ir aplinkos priežiūros tarnybose. Rinkis sritį, kuria domiesi, galėsi skirti maksimalias pastangas ir esi joje bent kiek pasikaustęs.

2) Kokio darbo dirbti negali? Žinoti savo silpnąsias puses taip pat pravartu, kaip ir stipriąsias. Iškart susirašyk sritis, kuriose nesugebėtum darbo atlikti taip efektyviai, kaip to reikėtų. Visada pasidomėk, su kokiais bruožais ir savybės yra ieškomas žmogus ir pagalvok, ar atitinki visus reikiamus kriterijus. Jeigu organizacija ieško literatūra ir menu besidominčių asmenų, o knygos tave tiesiog varo iš proto, vargu, ar įstengtum ilgai dirbti tokioje įstaigoje.

3) Kiek laiko galėtum skirti savanorio darbui? Jeigu savanoriauti nori mokslo metais, turi labai gerai pagalvoti, ar tam užteks laiko. Gal teks atsisakyti penktadieninių pasisedėjimų su draugais, ar kelių valandų naršant socialiniuose tinkluose? Jei tikrai nori savanoriauti, laiko planavimas ir darbų derinimas turi tapti neatsiejama tavo rutinos dalis. Tas galioja ir vasarą savanoriaujantiems žmonėms.


TRUMPA INFORMACIJA PRIEŠ TAMPANT SAVANORIU
Amžius: dauguma įstaigų į savanorio vietą priima žmones, nuo 16 - 29 metų. Kai kurios daro išlygas ir suteikia galimybes jaunesniems, 14 - 15 metų paaugliams. Prieš susisiekiant vertėtų pasidomėti, ar organizacija ieško tik studentų, ar ir moksleivių.

Veiklos pobūdis: kalbantis su savo mentoriumi (žmogumi, kuris iškilus problemai, ar prireikus patarimo, visada išties pagalbos ranką ir bus nuolat už tave atsakingas) būtų neprošal pasidomėti, kokias pareigas teks atlikti. Iškarto susitarti, jeigu kažkokio darbų daryti negali, ar dėl svarbių priežasčių nenori. Daugybė organizacijų yra atviros naujoms idėjoms ir pasiūlymams, todėl nesikuklindamas gali reikštis savo mintis ir pastebėjimus. Tačiau tuo nepiktnaudžiauk - darbas vis tik yra darbas ir jį turi atlikti taip, kaip nurodyta.

Fizinis pasirengimas: jeigu savanoris turi tam negalią, yra būtina pasiskaityti, ar organizacija priima tokio fizinio pajėgumo žmones.

Tėvų sutikimas: jeigu esi nepilnametis, ar neatitinki nustatyto standartinio amžiaus cenzo - tavęs tikrai gali paprašyti raštiško tėvų sutikimo. Taip pat pasidomėk, kokius dokumentus ir duomenis apie save reikėtų pateikti, jog organizatoriai galėtu su tavim susisiekti ir užregistruoti.

Transportas, maitinimas ir kitos išlaidos: tai dar vienas aspektas, apie kuri tikrai pravartu užvesti kalbą. Paklausk, ar transporto išlaidos bus apmokamos, kiek kartų per dieną bus maitinimas ir ar jis išvis bus. Taip pat, ar bus apmokėtos išlaidos perkant savanorystei reikalingus reikmenis. Tiesa - visa tai yra kompensuojama tik savanoriaujant kitame mieste.

Trukmė: kiekviena organizacija pati nustato, kokį laiko tarpą jaunuoliui reiks savanoriauti ( viskas derinama su pačiu asmeniu) , tačiau maksimalus laikotarpis - 4 mėnesiai.


ORGANIZACIJOS
,,Bet kaip galėčiau rasti organizaciją, beieškančią paauglių - savanorių?'' paklausi. Šį kartą nieko ieškoti, googlinti ir gaišti savo laiko (kurio pas mus ne taip ir apstu) tikrai nereikės, nes visą darbą padariau už tave. Dabar liko tik nuspręsti, kur link tave traukia!

Maisto bankas
Darbas: gauto maisto rūšiavimas, pakavimas, sandėliavimas, maisto paketėlių dalinimas nepasiturintiems, produktų surinkimas ir pervežimas, duomenų skaičiavimas, parašų rinkimas, skrajučių dalinimas ir t.t. Minimalus amžius - 14 m. Daugiau skaitykite ČIA.

Kultūros savanoriai
Jeigu tave domina muzika, šokiai, teatras, dailė, literatūra, istorija, nori praplėsti anglų ir lietuvių kalbų, komunikacijos,  informacinių technologijų ir renginių organizavimo žinias - tau vieta tarp kultūros savanorių! Čia gali rasti pasiūlymų savanoriauti bibliotekose, šokių ir muzikos festivaliuose, pažinimo centruose, stovyklose ir t.t.
Darbas: tai jau priklauso nuo kiekvienos organizacijos atskirai. Vienur galėsi išmėginti savo jėgas vedant ekskursijas (ir užsienio kalba), kuriant ir montuojant filmukus, organizuojant užsiėmimus, ar dalinant skrajutes, kitur prižiūrint tvarką, vedant diskusijas, platinant ir prižiūrint organizacijos socialinių tinklų paskyras. Daugiau informacijos ČIA. 
ĮSPĖJIMAS: dauguma organizacijų priima tik vyresnius (gimnazinių klasių) mokinius, arba jau pilnamečius.

Jaunieji Maltiečiai
Darbas: ši veikla tinka tik tiems, kurie turi noro padėti vaikams, jaunimui, neįgaliesiems, senyvo amžiaus žmonėms, yra neabejingi šiuolaikinėms visuomenės problemoms, dori, aktyvūs ir iniciatyvūs jaunuoliai.  Minimalus amžius: 8 metai. Daugiau ČIA.

Lietuvos Caritas
Darbas: kaip ir Jaunieji Maltiečiai, organizacijos savanoriai padeda benamiams, skurstančioms šeimoms, neįgaliesiems, ar sergantiems senyvo amžiaus žmonėms, vaikams, smurtą patiriančioms moterims ir t.t. Plačiau skaitykite ČIA.

Savanoriaujam
Šiame tinklalapyje tiesiog apstu bet kokios srities įstaigų pasiūlymų tokiems jaunuoliams, kaip aš ir tu! Ką turi padaryti? Užėjęs į puslapį paspausti ,,Organizacijų'' skiltį ir pasirinkti, kokiame mieste nori savanoriauti. Dabar prieš tave atsiveria daugybė pasiūlymų ir variantų. Tereikia atidžiai įsiskaityti ir tvirtai apsisprendus užsiregistruoti.
Tinklalapį rasi ČIA.

Jaunimo garantijos
Šiame puslapyje savanorystės vietą radau ir aš pati, todėl būtinai nubėk apsižvalgyti ir tu. Tinklalapis ČIA. Paspaudęs pačiame viduryje esančią skiltį ,,Jaunimui'', galėsi plačiau pasiskaityti apie 4 šios organizacijos vykdomus projektus įvairaus amžiaus paaugliams, norintiems tobulėti, būti reikalingais, įgyti darbinės patirties, atrasti save ir savo vietą visuomenėje, pradėti iš tiesų gyventi ir tuo mėgautis. O spustelėjęs ,,Naujienos'' ir ,,Savanorystės vietos'' rasi šimtus savanoriško darbo pasiūlymų -  pasirink gyvenamą vietą, sritį, skaityk, apgalvok ir pamėgink! Kiekviena organizacija maksimalią informaciją pateikia pati - man smulkintis neteks.KITŲ RAŠYTOJŲ NUOMONĖS
Kur atlikai savanorio darbą?
Aistė: Savanoriavau "Maisto banke".
Aurėja: Savanoriavau miesto viešojoje bibliotekoje.
Gabija: Savanoriavau įvairiuose renginiuose.

Kas pasiūlė savanoriauti?
Aistė: Ten dalyvauti pasiūlė mokyklos socialinė darbuotoja.
Aurėja: Tiesiog mūsų mokykloje dirba šauni ugdymo karjerai specialistė, kuri mums ir pasiūlė keletą vietų savanoriauti.
Gabija: Dabar kadangi studijuoju, niekur nebesavanoriauju. Tačiau anksčiau visus savanorystės pasiūlymus gaudavau mokykloje, ar iš būrelių vadovų.

Ko ši veikla tave išmokė?
AistėMan tiesiog buvo įdomu. Tam tikras bendravimas su žmonėmis, jų stebėjimas. Savanoriavimas ten praplėtė akiratį. Susipažinau su naujais žmonėmis, supratau, kaip kartais žmonėms gali būti sunku plėtoti savo idėją, nes visada čia bus ir piktų žmonių. Tai va, ir aš išmokau kitaip į viską pažvelgti, nepykti ant žmonių, kurie savo noru daro kažkokius darbus ir tiki tuo, ką daro, kad ir kaip galbūt kartais nervintu. Būdavo labai smagu sutikti malonias šypsenas, matyti, kad žmonės aukoja. Kažkaip jaučiausi prie to prisidėjusi, gera buvo.
AurėjaKadangi mano atvejis nėra labai jau „sėkminga istorija”, tai galbūt ir išmoktos pamokos šiek tiek kitokios. Reikėtų pradėti nuo to, kad bibliotekoje viskas vyko šiek tiek kitaip nei aš įsivaizdavau. Eidama ten savanoriauti tikėjausi, jog ten dirbantys žmonės bus suinteresuoti išmokyti atėjusius moksleivius, parodyti, kad bibliotekininkų darbas gali būti įdomus ir tai jau seniai nebėra tik sėdėjimas klijuojant knygas. Tačiau atsitiko šiek tiek kitaip. Kiekvieną kartą nuėjus į savo pasirinktą skyrių (savanoriavau vaikų literatūros skyriuje), išgirdavau vis tą patį atsakymą: „na nežinau, ką čia tau šiandien nuveikus, nelabai yra ką”. Tai kiekvieną kartą vis mažindavo motyvaciją ir norą eiti. Tiesa, ten dirbo viena moteris, kuri mane išmokė rūšiuoti knygas, tad tokie tie mano mokslai, o šiaip išmokau keleto kiek kitokių dalykų:
a) niekada nežadėk to, ko nebus (priimdamos savanoriauti bibliotekos darbuotojos teigė, jog savanoriauti bus smagu ir jos pažada visko išmokyti. Nežinau, kaip buvo kituose skyriuose, bet mano pasirinktame to „mokymo ir smagumo” nepatyriau).
b) visada reikia pagalvoti apie kitus žmones (kai viena darbuotoja mane išmokė rūšiuoti knygas ir dėti jas į tinkamas lentynas, aš tik tai visus kartus ir teveikiau, kai tuo tarpu darbuotojos sėdėjo socialiniuose tinkluose, ar aptarė receptus). 
GabijaIšmokau dirbti komandoje, spręsti įvairias sudėtingas situacijas, prisitaikyti prie skirtingų sąlygų. Ir šiaip, savanorystė labai naudingas laiko praleidimo būdas, galintis padėti atrasti savo gyvenimo kelią, suprasti ką nori veikti ateityje.

Ar buvo verta?
Aistė Man buvo verta. Smagu pamatyti visai kitokią "virtuvę". Tarsi darbe, bet ir nelabai.
AurėjaAr buvo verta? Nežinau, turbūt taip. Dabar bent jau nereikia bibliotekininkių pagalbos, kai reikia rasti reikiamą knygą, o jei rimčiau, tai nors savanorystė norų nepateisino, bent jau pabandžiau. Nes bandyti tikrai reikia! Kaip kitaip sužinosime, kas mums tinka? Aš visada esu už šitokią veiklą, tik gaila, kad jos taip mažai...
Gabija: Tikrai verta!

Savanorystė Lietuvoje pamažu įgauna pagreitį ir populiarėjai, todėl visa TD komanda skatina tave neabejoti, prisėdi prie šios veiklos ir padėti kurti jaukesnę ir geresnę aplinką mums visiems. Ar verta? Tikrai taip! O jei jau esi kažkur savanoriavęs - pasidalink patirtimi ir įspūdžiais komentaruose. Šiltos likusios dienos!

0 Komentarai