BACK TO SCHOOL: MOKOMĖS PRODUKTYVUMO IR MINIMALIZMO SUBTILYBIŲ!

Dar prieš gerus du mėnesius tryniau matematikos klasės suolą ir mėginau suprasti trikampių lygumo požymius, likus dešimčiai minučių iki kūno kultūros skuodžiau bandelių su cinamonu ir lango metu drybsojau ant deformuotų pufikų. 😃 Ką veikiu dabar? Skaičiuoju likusias dienas iki kanceliarinių prekių išpardavimo.

Tau skaičiuoti su manim nereikia. Pasidžiauk dar! Bet prisipažink - ar nuo tingulio kaulų dar neskauda? Ne? O sąžiningai? .. Šiandien pamėginsiu tave užimti bent geroms 10 minučių tam, jog motyvuotai pasitiktum naujus, gal nelauktus, bet sparčiai artėjančius mokslo metus. Mokysimės produktyvumo, minimalizmo ir vysim šalin tinginystę.

KAS TAS MINIMALIZMAS IR KODĖL TURI TO IŠMOKTI?
Viskas kur kas paprasčiau, nei atrodo. Mažiau, tai ne visada mažai. Mažiau yra daugiau. Nesąmonė? Toli gražu ne.
Tu, aš ir visi likę šios planetos gyventojai teikiam per didelį (LABAI per didelį) poreikį materialiems, tikriausiai visiškai nereikalingiems ir nenaudojamiems daiktams. Ar nebuvai prisirišusi prie tų mėlynų džinsų, kurių taip nenorėjai išmesti, nors tos skylės toli gražu jau nebebuvo stiliaus detalė? Atiduoti dulkes ant naktinio stalelio gaudančią knygą? (Pff.. ne, ne, ne.)
Kad staiga išaušusi rugsėjo pirmoji nenustebintu taip, kaip stebina taip greitai prabėgusi vasara, imkime ir pasiruoškime jai iš anksto.

KAS TA KAPSULĖ?
Paprastai ir aiškiai? Tai tavo drabužių spinta, kurioje gyvena tik nešiojami, reikalingi ir būtini daiktai. Jokių išaugtų, suplėšytų, išblukusių, nenešiojamų, senų ir visų kitų, kokių tik įmanoma galūnių ,,ų''. Nebūk gailestinga jau pusmetį savo eilės laukiantiems sportbačiams.

TRUMPAS DAIKTŲ SĄRAŠIUKAS, kuriems jau metas pasakyti ate, ate:
Visų pirma: išaugti ir jau seniai keliais dydžiais per maži rūbeliai. Žinau, kaip kartais yra sunku atsisveikinti su taip smarkiai numylėta suknele, tačiau metas atlaisvinti vietos ,,naujokams''.
Skylėtos ar porą seniai pametusios kojinės. Na gerai, gal vienas kažkas nuspręs pasilikti miegojimui arba kaip aš - atiduoti šuniui. (maniškė tikra skudurinė Onutė). 😃 Visoms kitoms toje dėžėje seniai ne vieta.
Ko neišsitraukei iš spintos jau gerus pusę metų. Drabužinėje visada turime tuos kelis drabužius, tuos pačius pačiausius. Ir žinoma tuos, kuriuos nusipirkome, vėliau pasigailėjome ir tiesiog ,,ai, gal vėliau kada užsidėsiu''.
Tos visos gražios, bet kažkodėl neprilipusios rankinės ir kuprinės, seniai užmiršti šalikai ir kepurės, beporės pirštinės, senas apatinis trikotažas/maudymosi kostiumėliai ir visi nenešiojami papuošalai. Na keistos formos tie auskarai! Tai imk ir atiduok tam, kas juos nešios kasdien.

Apsivaliusi ir truputį atlaisvinusi savo spintą, gali pradėti formuoti savo tikrąją kapsulę. Ko reikia, norint išgyventi:
3 poros bet kokios spalvos marškinėlių trumpomis rankovėmis. Dera su viskuo. Trijų skirtingų tikrai iki kaklo. Tas pats galioja ir marškinėliams ilgomis rankovėmis.
Tik kelios poros džinsų. Aš pati turiu nedidukę silpnybę džinsams, bet net aš sugebėjau išsiversti ir tris mėnesius iki kito sezono pragyventi su 2 porom. Tad jei ne dvi, tai daugių daugiausia keturios: aukštu liemeniu, žemu liemeniu, plėšyti ir vieni ,,Mummy'' džinsiukai. Va! Sočiai užteks! Dar geriau, jei vienos kelnės būtų ne džinsinės, juodos ir klasikinės. Patikėkit, pravers. 😉
Viena pora baltų marškinių (trumpomis ir ilgomis rankovėmis), viena juoda, viena kitos spalvos suknelė ir du dideli džemperiai. Marškinių ar suknelės šventėms mokykloje tikrai prireiks, o džemperių mes visos, daugiau ar mažiau, tikrai turim.
2-3 poros batų. Čia viskas priklauso nuo to, kaip dažnai tą apavą keičiate. Dažniausiai vasarai dar tik pasibaigus į mokyklą žygiuojame su sportbačiais (ta pati situacija kartojasi ir vėlyvą pavasarį), o nuo rudens pabaigos ir visą žiemą nešiojame vienus, tuos pačius batus.
Kaip ten bebūtų, daugeliui iš mūsų tenka nešioti uniformą, taigi su bomperiais ir stilingais švarkeliais čia labai nepažaisti. Todėl jei visus devynis mėnesius jų nenešiosi taip dažnai, užteks pasilikti tik kelis.
Pagal poreikius: keletas apatinių ir namuose naudojamų marškinėlių, tvarkingas ir klasikinis megztukas, džinsinis ir paprastas sijonas, sportinė apranga, viena rankinė ir viena kuprinė. Jeigu labai reikia: išeiginė suknelė, netradicinė palaidinė, šventinė delninukė.

Pagrindiniai kapsulinės spintos privalumai - sutaupyti pinigai ir kompaktiškumas. Užtenka tik kaskart keičiantis sezonui peržiūrėti savo kapsulytę ir nusipirkti tik tai, ko trūko visus tris mėnesius. O tuo tarpu neleisti pinigų visokiems bereikalingiems niekučiams ir investuoti juos kitur. Gyventi su 40 ar net mažiau drabužių gali būti baisu ir ,,kaip gi čia?'', tačiau patikėk - ir galvos taip dažnai neskaudės, ir niekas tikrai nepastebės, jog praeitą antradienį buvai su ta pačia palaidine. 😃
Kad būtų lengviau išsirinkti tik būtiniausius drabužius, gali pamėginti juos skirstyti į kelias kategorijas:
SITUACIJOS: į mokyklą, į sporto klubą, į miestą, namuose ir t.t.
• SPALVOS: dvi-trys pagrindinės spalvos (kurios tau patinka ir tinka), keturios pagalbinės/neutralios spalvos, keturios skirtos akcentui ir du raštai.
Nusistatyk biudžetą, kiek išleisi per tris mėnesius ir jo neviršyk. Jeigu neapsisprendi ar drabužį pasilikti, ar atiduoti - padėk jį į vietą ir palauk savaitę. Jei per septynias dienas jo nepasigesi ir neužsidėsi- jis ne tau. O tos, kurios nori susiplanuoti net kelių sezonų spintą - užbėkit ČIA.

DĖMESIO: visi čia juodai ant balto parašyti patarimai yra ne iš piršto laužti, o atsakingai patikrinti ir pripažinti tinkamais naudoti. 

1. VIENA SAVAITĖ. Tai tikriausiai vienas geriausių mano įpročių, kuriuos įkišau sau į galvą ir laikausi gerą pusmetį. Ir jis tinka ne tik sportuojančioms merginoms. Suplanuotas savaitės valgiaraštis yra smagu, patogu ir nerealiai paprasta. Išnaršote visą ,,Pinterest'ą'', pasižymite labiausiai patikusius receptus, įbrukate ilgą sąrašą mamai į rankas arba pasižadate išmokti gaminti, keliaujate į artimiausią ,,Iki'' ar ,,Maximą'' ir kartojate tai kiekvieną sekmadienį! 
Ne ne, taip drastiškai nereikia. Pradžiai užteks susiplanuoti ar pasidaryti sveikų užkandžių planelį. 😁

2. ŠVARUS KOMPIUTERIS. 
Nežinau kaip tu, bet aš, išsivaliusi ir susitvarkiusi visus kompiuteryje esančius failus ir pagaliau ištuštinusi užkimštą telefono galeriją, jaučiuosi kur kas geriau. Lyg didelį žygdarbį padariusi. Todėl būtinai skirk laiko ir tam. Ištrink nereikalingą informaciją, patikrink el. paštą ir visą šlamštą jame, peržiūrėk visus metus kauptą nuotraukų galeriją ir t.t.

3. KAPSULĖS METODAS NE TIK KAPSULĖJE. Tai reiškia, jog: vonioje neturi likti pasibaigusių, negaliojančių, odą dirginančių, sudžiuvusių produktų. Kalbu apie dekoratyvinę kosmetiką, nagų lakus, kūno priežiūros priemones. Iš miegamojo pašalink: perskaitytas ir daugiau nereikalingas knygas (atiduok, paaukok), senų ir nenaudojamų įrenginių įkroviklius, neveikiančius kompaktinius diskus, DVD kasetes, senus žurnalus ir laikraščius, visą pasibaigusią ir nereikalingą kanceliariją, nenaudojamas žvakes, nuo Kalėdų užsilikusias ir sugedusias lemputes, pabaigtas užrašų knygeles, kažkur užkištas batų dėžes ir viską, ką seniai užmiršai.

4. REIKIA NE NORIU. Yra du skirtingi variantai, kur padėsi kablelį. Jei po žodžio ,,reikia'', reiškia pirksi ir leisti pinigus tik tada, kada tikrai jauti poreikį nusipirkti vieną ar kitą daiktą. Jei po ,,ne'', reiškia tave vis dar traukia noras pirkti viską ir visada net tada, kada jau kažką panašaus turi ir pinigų tam leisti visiškai neapsimoka Tai kaip yra iš tikrųjų?

5. 3 DĖŽĖS: AUKOTI, IŠMESTI IR PASILIKTI. Jeigu jau mokomės minimalizmo, tai turime išmėginti ir šį dalyką. 3 dėžutės, 3 mėnesiai ir 3 sprendimo būdai: atiduoti tiems, kam to reikia labiau, atsisveikinti, nes daiktas nebetinkamas naudoti ir pasilikti. 😉

O svarbiausia - laikytis numatytos rutinos, daugiau dėmesio skirti mėgstamai veiklai ir švęsti net pačius mažiausius laimėjimus. Minimalizmas, tai paprasčiau, bet geriau!

Kokia gi ta produktyvaus, subalansuoto ir tvarkingo gyvenimo paslaptis?

1. RUTINA RYTE, RUTINA VAKARE. Sekmadienio vakarą, kai jau ruošiesi gultis miegoti, imk ir susirašyk visus šios savaitės darbus: kokius kontrolinius turi atsiskaityti, kokį projektą pabaigti, kiek knygų grąžinti į biblioteką ir kur po pamokų turėsi užbėgti. Patikėk, tai daug paprasčiau ir patogiau. O ryte išsiugdyk įprotį išgerti stiklinę vandens, užsiimti joga ar tau patinkančia mankštos forma bei nieku gyvu nedrįsk praleisti pusryčių!

2. SUSMULKINK VISKĄ DAR SMULKIAU. Didelė krūva namų darbų ÷ iš tam skirtų valandų kiekio = tvarkingai pertraukoms ir darbui paskirstytas laikas. Mokykis 30-50 minučių, kaskart darydama 15 minučių pertrauką. Jeigu darbas nėra skubus ir jam atlikti duota daugiau laiko, išskaidyk jį mažomis dalimis ir kasdien prisėsk atlikti bent truputį daugiau.

3. TVARKINGA DARBO VIETA. Kad ir kaip nemėgsti tvarkyti, graži darbo vieta dar ir kaip motyvuoja. Iš savo patirties pasakysiu, jog tvarkingas stalas ir stalčiai padeda kur kas greičiau ir lengviau atlikti visus darbus. O ir to noro viską imti ir padaryti atsiranda kur kas daugiau.

4. RASK PATOGIĄ VIETĄ MOKYTIS. Jei prie rašomoje stalo tau ne taip smagu ir patogu, imk ir susikurk jaukų kampelį pati. Aš, kol dar ne visiškai atšalo orai, mėgstu išsinešti gultą į terasą, pasiimti pledą, po pažastimi pasikišti visus vadovėlius, pasičiupti gertuvę vandens ir mokytis lauke. Tą patį gali daryti žiemos vakarą prie židinio ant sofos. + dar vienas mažas patarimas: mėgstančioms muziką, siūlau išmėginti paprastus džiaziuko komplektus ČIA ir ČIA arba parsisiųsti ,,Sleepo'' programėlę. Čia talpinami pačių įvairiausių tipų garsai: miško paukščių čiulbesys, laužo spragsėjimas, viešos kavinės šurmulys, audra ir lietus, upelio čiurlenimas, vandens lašai, varlių kurkimas ar žiogų svirpimas, kondicionieriaus ūžimas, fortepijono, dūdelės ar įvairių skambaliukų melodijos. Žodžiu tikras relaksas. 😃 O svarbiausia vienu metu gali paleisti net kelias melodijas, reguliuoti jų garsumą ir nustatyti skambėjimo trukmę. Kad ir 8 valandas.

5. DVI RANKOS - PENKIOS ŠAKUTĖS. Viena pagrindinių klaidų, kurią daro daugybė žmonių - šokinėja nuo vieno darbo prie kito arba kelis darbus daro vienu metu. Čia viskas labai paprasta. Pabaik pirmą, pradėk antrą.

6. MIEGOK, MIEGOK, MIEGOK. Išsimiegoti ir pailsėti yra TIESIOG BŪTINA. Stenkis visus darbus atlikit iki 22:30 ir eiti miegoti. Pasitikėk ta, kuri metų metus eidavo miegoti pirmą ar antrą nakties, keldavosi 5:30 ir visą šitą makalynę teisindavo dideliu darbu ir laiko stoka. Toli gražu ne! Visa problema buvo laiko vilkinime, socialiniuose tinkluose ir atidėliojime. Grįžusi namo gali išgerti arbatos ar esant poreikiui valandėlę nusnūsti, o vėliau palik telefoną kitam kambarį ar kaip aš - atiduok jį mamai ir eik daryti namų darbų. TD jau ruošia straipsnį apie miego kokybę, todėl sek naujienas! 😉

7. NEGALI - NESIIMK. Gyvenime stengiuosi vadovautis viena fraze: jeigu nori kažką padaryti, daryk tai geriausiai kaip gali arba visai nedaryk. Tai labai panašu. Jeigu nesi tikra ar užteks laiko ir ar galėsi darbą atlikti gerai - nesiimk jo daryti dabar. Tau turi būti svarbūs tik kokybiški rezultatai, todėl jei dabar laiko neturi - geriau pabaik ką pradėjai, o ne imkis ko nors naujo.

8. TURĖK UŽRAŠŲ KNYGELĘ. Aš tikrai nepradėsiu aiškinti, kaip svarbu kasdien žymėti namų darbus, turėti vietą, kur rašysi savo ,,must watch'' filmų sąrašiuką ir t.t. Užrašinę siūlau nusipirkti ne vien tam. Jos gali prireikti kaip man: galvoti ir braižyti brūkšnelius popieriaus lape, ruoštis atsiskaitymui ir gaminti skyriaus santrauką, pasižymėti staiga į galvą šovusią idėją ar tiesiog išplėšti lapuką kontroliniam darbui. Reikia? Reikia.

9. RŪPINKIS SAVIMI. Niekas geriau už tave to nepadarys. Todėl ne tik eik miegoti laiku, bet likus 2-3 valandom iki miego nieko nevalgyk, nedrybsok prie televizoriaus ar kompiuterio ekrano, o geriau paskaityk knygą, susidėk drabužius ir pamokas rytojui, susitvarkyk darbo vietą, rašyk dienoraštį, išgerk mėgstamos arbatos, klausyk muzikos, palepink veidą maitinamąja ar gaivinamąja kauke ir susiplanuok rytojų. Banalu, žinau. Tačiau veiksminga!

10. NUSISTATYK TIKSLUS. Ir pagaliau svarbiausia - išmok susireguliuoti gyvenimą ir prioritetus. Žinok ko nori, ko sieki ir kaip to sieksi. Esu įsitikinusi, jog tą sunkų geometrijos darbą parašysi, anglų dialogą mintinai išmoksi ir lietuvių kirčiavimą įsisavinsi. Svarbiausia tikėti tuo, ką darai, nenuleisti rankų ir niekada neabejoti savimi! 💓

Na ir paskutinė šiandienos mūsų stotelę - pačios įvairiausios programėlės, kurios palengvins tavo, kaip mokinės, sunkią dalią.

HABITICA
Ooo, čia tai tikrai nerealus dalykėlis. Bus ne tik lengviau planuotis visus namų ruošos darbus, fitneso treniruotes, jogos užsiėmimus ir visus kitus reikalus, bet ir galėsi susikurti savo avatarą, dalyvauti forumo pokalbiuose ir už kiekvieną savo atliktą darbelį gauti tauškus ir pinigėlius naujiems žmogeliuko atributams. Žodžiu smagu! 😄 Planuojam, atliekam ir atsiimam prizus.

INNERHOUR
Čia viską valdo toks mielas violetinis katukas su baltais akiniais. Visų pirma teks pasirinkti, kokia problema tave persekioja: stresas, nemiga, nuotaikų kaita, pykčio ar liūdesio nekontroliavimas ir t.t. Pasirinksi, palauksi, atsakysi į kelis klausimus ir voulia: gausi programą, patarimus, pratimus ir visą kitą be galo įdomią informaciją. Katinėlis ir apie sportą primins, ir paprašys šiandienos nuotaiką įsivertinti. Žodžių pamėgink, o gal pravers! Yra tikrai kur kas daugiau.

SCHOOL PLANNER
Nors visas čia surašytas programėles išmėginau ir įvertinau, vistiek mėgstamiausia planuoti visą savo sunkų darbą liko būtent ši. Rugsėjo pirmąją gautą tvarkaraštį sužymėsi, atskiras pamokas aprašysi, mokytojo numerį įsimesi ar net spalvą atskirai pasirinksi. Čia tikra bomba! Patogu ir sisteminga. Tokios pat geros: ,,Any.do'' ir ,,Evernote''.

PLAYMOSS
Esu tikra esu ne viena, kuri neįperka arba nenori leisti pinigų ,,Spotify'' premium versijai. Tai va tau pakaitalas. Apstu pačių įvairiausių grojaraščių, muzikos gali klausytis visiškai išjungusi telefono ekraną ir tą pačią dainą leisti vėl ir vėl niekas neuždraus. O svarbiausia čia talpinama muzika tikrai negirdėta, atlikėjai neklausyti. Tikrai rasit šimtus naujų gabalų ir įvairių muzikos stilių. Jei visgi nori klausytis taip pamėgtų dainų - parsisiųsk ,,Stream'' ar ,,Jango Radio'' programas.

FOREST
Čia yra tikras išsigelbėjimas toms, kurioms taip sunku susikoncentruoti į darbą ir kurias nuolat trauktia traukia socialiniai tinklai. Viskas paprasta: nusistatai laiką kiek mokysiesi, paspaudi ,,pradėti'' mygtuką ir kimbi į darbus. Tuo metu programėlėje augins pasirinktą augalą ar medelį. Tik susigundysi ir nuspręsi išeiti pasivaikščioti į ,,Facebook'ą'' - augalas žus. Tad telefono neliesk!

STAY FOCUSED
Šis dalykas tai tikrai veikia ir pasitvirtina labiausiai! Gal kažkam užteks auginti gėles ir medžius, bet ši programėlė tiesiog uždraus tau lankytis ten, kur nereikia! Pasirenki laiką, nusistatai negauti jokių žinučių ir naujienų iš tos programos ir paspaudi ,,išsaugoti''. Viskas, ,,Self Control'' ims ir užblokuos tave nuo ,,Instagram'o'', ,,Facebook'o'' ar ,,Youtub'o''. Negalėsi nei užeiti, nei gauti pranešimus.

BRAIN FOCUS. 
Daugelio studentų taip naudojamas 30/15 būdas tikrai nėra iš piršto laužtas. Štai, net programą tokia sukurta. Galėsi nusistatyti 30 min. darbo laikmatį, mokytis, o laikui prabėgus pasirinkti arbatos pertraukėlę. Taip ir dirbam: nuosekliai ir aktyviai. O po to leidžiam smegenims įkvėpti oro ir atsidusti. Kaip tik ilsintis gali pasileisti ,,Songza'' muziką. Čia specialiai tokiems atvejams sukurti grojaraščiai: studijavimui, miegojimui, ilsėjimuisi ir t.t.

WATER DRINK REMINDER
Ne veltui vanduo vadinamas gyvybės šaltiniu. Kaip mašinai reikia kuro, jog važiuotų, taip tau reikia vandens, kad palaikytum savo gyvastį. O mes žinom kaip dažnai pamirštam to vandens išgerti. Todėl jeigu negali pasitikėti savimi, pasitikėk programėle. 😉 Ji primins ir tavim pasirūpins. Tokia pat gera: ,,My Water''.

WORD HIPPO
Merginos sukluskite! Jei mokotės anglų kalbą ir dar nepavyko prasilaužti rašinių srityje - išeitis prieš jus. Su kuo susiduriu dažniausiai? Žodžių stoka. Na reikia man pakeisti tą ,,food'' vieną, antrą kartą. Trečią kartą sinonimai jau užkrinta kažkur galvoje. Programėlės paieškoje įvedi reikiama žodį ir viskas. Tik patartina ją naudoti rašinius rašant namie. Mokykloje susilaikyk! 😃 Taip pat gali būti įdomu panaršyti po ,,Orphic'' ir išmokti įdomesnių žodžių.

SIDECHEF
Labiausiai mėgstu estetiškas, be galo gražiai padarytas programas. Malonų akiai daiktą visada malonu ir naudoti. O ši programėlė tikrai to nestokoja. Dar viršuje kalbėjau apie savaitės valgiaraščio planavimą. Tai va su ,,SideChef'u'' tai ir padarysi. Joje begalė receptų, patogi užrašų knygelė. Prie kiekvieno receptuko ir vaizdo įrašas nufilmuotas, ir reikiami produktai surašyti, ir net laikmatis įdėtas. O jau nuotraukų gražumas!

FLIPBOARD
Išsiugdžiau įprotį važiuodama autobusu ne ,,Facebook'e'' lindėti, o geriau pasaulio naujienas skaityti. Ir jei ne BBC tinklalapyje, tai čia skaitau. Prieš užsiregistruodama gali pasirinkti visas tave dominančias sritis - nuo mados, gyvenimo būdo ir psichologijos, iki filmų, ekonomikos ant net taip vadinamų ,,memes''. 😃 Skaitom angliškai ir šviečiamės.

Štai ir viskas, Merginos. Fuuf, net sukaitau. Pabaiga visoms iki vienos linkiu mokslo metus pasitikti į parankę įsikibus ryžtui, motyvacijai ir pasitikėjimui savimi! Mažiau jaudinkitės, daugiau šypsokitės ir pasaulis nuo to prašviesės! Geros dienos!

4 Komentarai

 1. Vau! Šis įrašas labai pravertė :))) Kai kurios programėlės sudomino, reikės parsisiūsti. Šaunuolė!!!!!!!!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Labai tuo džiaugiuosi! ☺️ Ačiū! Sėkmės šiais metais!

   Panaikinti
 2. jau gyriau, bet dar kartą prieš visas skaitytojas pagirsiu - nu topinis, pavyzdinis įrašas, Meda šaunuolė, talentinga mergina:)

  -
  peroksidine.lt

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Dar kartą labai dėkoju! :D Pats fainiausias jausmas, kai įvertina ne tik blog'o lankytojos, bet ir viena mėgstamiausių tinklaraštininkių! <3

   Panaikinti