,,Burning Man" - vienas įdomiausių meno festivalių

 Vieną dieną žiūrėdama televizorių išgirdau apie festivalį ,,Burning Man". Mane sudomino pavadinimas. Norėjau sužinoti, ar jo prasmė tiesioginė, ar ne. Ir truputį apie jį paskaičiusi supratau, kad tai vienas originaliausių man žinomų renginių. Šio eksperimentinio festivalio siekis - sukurti radikalios  saviraiškos ir pasitikėjimo turinčią bendruomenę.  Renginyje, kuris vyksta likus savaitei iki JAV Darbo dienos (pirmo rugsėjo pirmadienio), Black Rock   dykumoje Nevadoje pristatomi šiuolaikinio meno   kūriniai, neretai fantastinių formų. Dykumoje, kurioje   kažkada tyvuliavo ežeras, ,,Burning Man" metu važinėjasi šimtai įvairiausių formų ir dydžių ,,mutavusių"   automobilių. Dalyviai pasipuošia žvėrių, daiktų, meninių   personažų ir kitokiais kostiumais. Festivalyje rodomi   spektakliai, kuriamos instaliacijos, šokami įvairūs šokiai.


Renginio metu Black Rock dykuma virsta nauju miestu. Tačiau maistu, vandeniu, apsauga nuo dykumos orų, vieta miegui ir kitais patogumais turi rūpintis pats dalyvis.
 Atvykstant į ,,Burning Man" festivalį draudžiama atsivežti pinigų - čia skatinami mainai ir dovanojimas. Taip pat siekiant visiškai atsiduoti menui atsiribojama nuo išorinės civilizacijos - į renginį negalimą atsivežti telefonų, kompiuterių ir kitų ryšio priemonių.

Renginio pradžia laikomi 1985 metai, kai San Francisko paplūdimyje nedidelė hipių bendruomenė sudegino medinę žmogaus statulą. Kiekvienais metais prie jų prisijungdavo vis daugiau žmonių ir festivalis išsikėlė į Black Rock dykumą Nevadoje. O išsikėlė turbūt todėl, kad paplūdimyje nebetilpo visi dalyviai, kurių tikrai yra daug. Pavyzdžiui, 2017 metais į ,,Burning Men" atvyko net apie 70 tūkstančių dalyvių.

 Lietuva

 Lietuviai taip pat neatsilieka nuo kitų valstybių ir jau ne vieną kartą yra dalyvavusi šiame festivalyje.

 Pirmasis ten 2009 metais nuvyko fotografas Romualdas Požerskis. Grįžęs į Lietuvą jis išleido fotoalbumą ir surengė parodą. Galbūt pamatę tas nuotraukas festivaliu susidomėjo kiti Lietuvos menininkai, kurie į festivalį nuvyko 2011 metais. Jie buvo pirmieji lietuviai ten įkūrę teminę stovyklą, kuri vadinosi ,,Blukis". Į festivalį buvo ,,įlieta" senovės lietuvių tradicija tempiant kelmą atsikratyti visų negandų.

2013 metais mūsų tautiečiai savo stovyklą pavadinimu ,,Lituanica Birds" įkūrė prie ,,miesto" oro uosto. Turbūt nesunku suprasti kodėl. Tais metais minėjome S. Dariaus ir S. Girėno skrydžio per Atlantą 80 metines.
 Sekančiais metais Lietuvos stovykloje galėjo pasinaudoti ,,velodušu" - specialia dušine, kuri veikia tik tada, kai kas nors mina vandenį pumpuojantį dviratį.
 2017 metais Lietuvos instaliacija buvo atrinkta tarp 75 instaliacijų, kurias finansavo renginio organizatoriai. Tai buvo didžiulė akis, kuri vadinosi ,,Aušros šokis"

Principai, arba taisyklės

 2004 metais vienas iš festivalio įkūrėjų parašė 10 festivalio principų, arba taisyklių, kurios dabar yra tarsi renginio pamatai. O jie yra tokie:

 1. Radikalus įtraukimas
 Kiekvienas gali tapati ,,Burning Man" renginio dalimi. Nėra jokių išankstinių sąlygų norint prisijungti prie mūsų šeimos.

 2. Dovanos
 ,,Burning Man" skirtas dovanų dovanojimui. Jos nekeičiamos ir negrąžinamos.

3. ,,Ne" prekėms
 Mūsų aplinkos negali paliesti komerciniai rėmėjai, sandoriai ar reklamos, kadangi jie gadina mūsų sukurtą dovanų dvasią.

4. Radikalus savarankiškumas
 Festivalis skatina kiekvieną naudotis, pasikliauti ir atrasti savo vidinius išteklius.

5. Radikali saviraiška
 Iš visų unikalių dovanų atsiranda radikali saviraiška. Niekas, išskyrus kūrėją ar jo grupę, negali nustatyti dovanos turinio. Bet jis turi gerbti gavėjo teises ir laisves.

6. Kolektyvinės pastangos
 Bendruomenė vertina kūrybinę paramą ir bendradarbiavimą. Mes siekiame gaminti, ginti ir skatinti tokį bendravimą palaikančius meno kūrinius, socialinius tinklus, viešąsias vietas ir komunikacijos priemones. 
7. Pilietinė atsakomybė
 Bendruomenės nariai, organizuojantys įvairius renginius, turi prisiimti atsakomybę už visų gerovę ir stengtis perduoti pilietines pareigas dalyviams. Jie privalo prisiimti atsakomybę už įvykius pagal vietos įstatymus.

8. Jokių pėdsakų
 ,,Burning Man" bendruomenė gerbia aplinką ir įsipareigoja nepalikti jokių pėdsakų ten, kur susirenka.

9. Dalyvavimas
 Bendruomenė įsipareigoja radikaliai dalyvavimo etikai. Tikime, kad pokyčiai gali atsirasti tik per asmeninį dalyvavimą. Siekiame darydami. Visus kviečiame dirbti ir žaisti. Gyvenimą tikrą darome veiksmais, atveriančiais širdį.

10. Betarpiškumas
 Siekiame įveikti kliūtis, kurios stovi tarp mūsų ir mūsų vidaus, realybės aplink mus, dalyvavimo visuomenės gyvenime ir kontakto su natūraliu pasauliu. Jokia idėja negali pakeisti šios patirties.Taigi, toks yra festivalis ,,Burning Man". Dar nepaminėjau, kad jo kulminacija visada būna šeštadienį, kai sudeginama didžiulė, medinė žmogaus statula, o vėliau tokiu būdu panaikinamos visos kitos statulos ir instaliacijos.
 Ach... Kaip įdomu būtų nuvykti į šį festivalį. Nepaisant to, kad jis vyksta dykumoje, kurioje dulkių audros įprastas reiškinys, viskas skamba labai ,,fainai". O tu ar norėtum atsidurti šiame renginyje.


1 Komentarai

  1. Labai senai jau žinau apie „Burning man“ festivalį ir nuvykti ten - viena didžiausių svajonių. Deja, tai išsipildys galbūt tik po daug metų, nes bilietų kainos (berods) startuoja nuo 990 dolerių, neįskaičiuojant mokesčių. Ir, kiek pamenu kažkada skaičiusi, tai bilietai parduodami labai ribotą laiką - seniau būdavo vos 24 valandos, vėliau prailgino iki savaitės. Žinoma, dėl laiko galiu būti netiksli ir maišyti su kitu meno festivaliu, bet lyg šis taip kažkada būdavo :D

    AtsakytiPanaikinti