COSPLAY - KOMIKSŲ, FILMŲ IR ŽAIDIMŲ HEROJAI ATGYJA

Gerą dieną, Merginos! 😊 Dar šių metų pradžioje trumpai su Jumis plepėjau ir dalinausi savo patirtimi apsilankius visai neseniai į Baltijos šalis atkeliavusiame, viename didžiausių pop kultūros renginių Comic Con Baltics. Kaip praėjo komiksų, filmų ir serialų, vaizdo žaidimų ir dailės gerbėjus suburiantis projektas plačiau galite skaityti ČIA, o šį kartą norėčiau Jus supažindinti su viena įdomesnių šio renginio dalių - Cosplay konkursu. Pradėkime nuo pradžių!

KAS TAI?
Dar XX a. pabaigoje Japonijoje užgimęs reiškinys dabar vienija daugybę herojų ir blogiukų mylėtojų iš viso pasaulio. Prieš užsiėmimui išpopuliarėjant, juo domėjosi tik japonų manga ir anime besižavintys studentai - aistruoliai, siekdami paįvairinti vakarėlių ir draugų susibūrimo dreskodą. Vėliau, kai persirengimas ir įkūnijimas mėgstamus veikėjus tapo šiokia tokia pramoga tarp kitataučių Amerikoje, mėgėjai ėmė burtis į grupes ir karts nuo karto laiką leisti teminiuose susirinkimuose.
Pirmasis ,,Cosplay'' terminą pavartojo japonų reporteris Nobuyukas Takahashis, 1984 m. apsilankęs mokslinės fantastikos konferencijoje, Los Andžele. Tuo metu dar vadintam ,,maskaradui'' senas vardas jau nebelipo, reikėjo kažko šviežio, o ir visi angliški variantai sunkiai tiko japonų kalbai. Prieš tai, dar 1930 m. šiaurės Amerikoje kitaip vadintas renginys apsiribojo paprasta helovyniška tradicija - persirengti mėgstamu personažu. Pirmasis tai padarė amerikietis Forrestas J. Ackermanas, persirengdamas ir apsilankydamas mokslinės fantastikos, kitaip vadinamos sci-fi, konferencijoje. Nuo to laiko, nei viena konferencija neapsieidavo be komiksų entuziastų ir geriausio kostiumo rinkimų. Ilgą laiką Cosplay terminą vartojo tik Japonijos gyventojai, tačiau judėjimui pasiekus interneto platybes ir žurnalus konkursu užsikrėtė daugybė pasaulio žmonių.

KODĖL ŽMONĖS TUO UŽSIIMA? 
Kaip teigia patys Cosplay'eriai, priežasčių pasirinkti tokį hobį yra begalė. Vieniems patinka siūti, kurti ir meistrauti savo herojaus kostiumus (beveik kiekvieną atskirą detalę dalyviai gamina patys, savo rankomis), kitiems smagu apsimesti kažkuo kitu, kelioms dienoms apsikeisti vietomis su personažu. Patys dalyviai neslepia, jog vaidinti ir elgtis kaip komiksų veikėjai yra puiki galimybė išeiti iš komforto zonos. 💪
Cosplay'eriams tenka savo rankomis modeliuoti kostiumus, kurti perukus, gaminti juvelyrinius dirbinius ir savarankiškai pasirūpinti grimu. Pasak pačių dalyvių, yra smagu konkursuose sutikti to paties filmo ar knygos herojus, susipažinti su naujais žmonėmis. Visi konkurso dalyviai čia ateina linksmai praleisti laiko, todėl yra be galo gera būti taip sparčiai augančios bendruomenės dalimi. Maskarado nariai gali savo gabumus demonstruoti fotografijos, vaizdo įrašų ar sceninių pasirodymų konkursuose. Išėjimas į gatvę persirengus netradiciniais rūbais skatina pasitikėjimą savimi, suteikia jėgų.
Daugybė cosplay'erių į panašaus tipo renginius eina su tikslu padėti, patarti ir mokyti pradedančiuosius. Beveik kiekviename susibūrime yra atskiros vietos dirbtuvėms ir norintiems išmokti pasidaryti vieną ar kitą kostiumo dalį.
Šioje subkultūroje visai nėra svarbus tavo kūno sudėjimas, ūgis, rasė ar plaukų spalva. Konkursas stipriai akcentuoja dalyvio ir jo personažo ryšį, todėl visi maži niuansai lieka toli toli.

FAKTAI, KURIUOS TURI ŽINOTI


Visada gali sukurti savo veikėją. Jeigu nenori būti įsprausta į rėmus ir nesi didelė filmų ar komiksų mėgėja, laisvai gali sukurti savo personažą. Tai yra dar smagiau, nes gali personažui kostiumą ir charakterio savybes sugalvoti pati. Kaip sakė vienas iš dalyvių: ,,Cosplay yra žaidimas. Kurdamas naują veikėją tu sukuri ir naują žaidimą''.Tai yra brangu. Viskas šiais laikais reikalauja išlaidų. Ne išimtis ir dalyvavimas tokiuose renginiuose. Daugelis konkurso entuziastų sutiks, jog tai nėra tik eilinio kostiumo pirkimas internetinėje ar vietinėje miesto parduotuvėje. Beveik visą jį gamina pats dalyvis. Jeigu per kalėdinį klasės vakarėlį tau užteko tik nusipirkti katės kostiumą ,,Ebay'' parduotuvėje, tai maskarado dalyvis ieškos ypatingų akių lęšių, tikroviškai atrodančių katės ūsų ir pūkuotos kailinės uodegos. 😄


Tai yra puiki galimybė realizuoti save ir vystyti kūrybiškumą. Profesionalūs cosplay'eriai savo veiklą apibūdina kaip darbą, ne kaip hobį. Tai nėra tik galimybė persirengti kuo keistesniais rūbais ir užsidėti margaspalvį peruką. Daugelis konkurse dalyvaujančių mėgėjų realiame gyvenime yra itin kuklūs, nedrąsūs ar patyčias paauglystėje patyrę žmonės, todėl maskaradas leidžia jiems atsiskleisti kitomis spalvomis, tapti kuo tik jie nori ir pasijusti laisvesniais. Jie stengiasi įpūsti personažui šviežios gaivos ir suteikti jam gyvumo. Kiekvienas dalyvis tobulėja kaip geras aktorius, makiažo meistras ir kūrybinga persona. 

Yra išleistos net kelios Cosplay pobūdžio knygos. Jų pagalba gali išmokti fotografavimo subtilybių, išgirsti patarimų iš šios srities profesionalų, pasisemti naujų idėjų kostiumams, sužinoti daugiau apie judėjimą kitose šalyse ar išgirsti kitų šios srities aistruolių istorijas. Kelias knygas gali rasti ČIAČIA ir ČIA
Susidomėjai ir nori dar? Žiūrėk paslėptus filmukus ČIA, ČIA, ČIA ir ČIA (argi ne nerealus kostiumas 4:22? 😁), nusikelk į kostiumų gamybinius užkulisius arba stebėk 2017 metų Cosplay dalyvių pasirodymus. Būkit kūrybiškos, atraskite savo varikliuką ir užsiimkite tuo, kas jums teikia malonumo! Geros dienos, Merginos! 

2 Komentarai

  1. Kažkada ir aš turėjau kvailą užgaidą šituo dalyku užsiimt, bet kažkada aš turėjau daug užgaidų užsiimt viskuo, kas yra žiauriai kietai, tai taip ir likau nepabandžius, o noras pamažu dingo... :D

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. O žiūrėk ims ir po dešimties metų vėl atsiras :D Aš pati niekada neplanavau to išmėginti, bet jau stebėti kaip tai daro kiti yra taip fun!

      Panaikinti